PTE Kursları

PTE Academic (Pearson Test of English Academic), uluslararası öğrencilere uygulanan, bilgisayar tabanlı bir akademik İngilizce dil testidir.PTE Academic, anadili İngilizce olmayan ve akademik İngilizce yeterliliklerini kanıtlamak zorunda olan katılımcıların dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini doğru bir şekilde ölçer. Üniversiteler, yüksek eğitim kurumları, devlet birimleri ve akademik İngilizce gerektiren kurumlar için katılımcıların dil becerilerini test eder.

Sınav Hakkında ?

PTE Academic (Pearson Test of English Academic), uluslararası öğrencilere uygulanan, bilgisayar tabanlı bir akademik İngilizce dil testidir.PTE Academic, anadili İngilizce olmayan ve akademik İngilizce yeterliliklerini kanıtlamak zorunda olan katılımcıların dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini doğru bir şekilde ölçer. Üniversiteler, yüksek eğitim kurumları, devlet birimleri ve akademik İngilizce gerektiren kurumlar için katılımcıların dil becerilerini test eder.

• Esnek – sınava seçeceğiniz gün ve saatlerde girebilirsiniz.
• Hızlı – sonuçlar genellikle 5 iş günü içinde açıklanır.
• Küresel – dünyanın çeşitli noktalarında sınav merkezleri bulunmaktadır.
• Pratik – bir oturuşta 3 saatlik tek sınav rahatlığı…
• Sınırsız – 2 yıl boyunca sınırsız sayıda sınav sonuç belgesi alma hakkı.

Sınav Tarihleri ?

PTE Academic sınavları, Türkiye’ deki yetkili sınav merkezlerinde (İstanbul-Ankara) düzenlenmektedir. Sınav  tarihleri; sınav merkezine ve öğrenci başvurularının yoğunluğununa göre değişmektedir.Adaylara tavsiyemiz sınav kayıtlarını en az 2 hafta öncesinden tamamlamalarıdır.

Sınav Sonuçları ?

Sınav sonuçlarınız ortalama beş iş günü içinde açıklanmaktadır. Sonuçlarınız çevrimiçi görüntülenebilir olduğunda size e-posta ile bildirilecektir. Bildirim kayıtta kullandığınız aynı e-posta adresine gönderilecektir. Sonuç belgeleri ayrıca kargo ile gönderilmemektedir. PTE web sitesi ( www.pearsonpte.com ) üzerinden kullanıcı hesabınıza giriş yapıp “View Score Report” butonuna tıkladığınızda, sınav sonuçlarınızı gösteren yeni bir pencere açılacaktır. Sınava bir kereden fazla girdiyseniz, son sınavınızdan 2 yıl öncesine kadar girdiğiniz tüm sınavların sonuçları gösterilir.

Nasıl Başvurulur ?

PTE sınav başvuruları online olarak  http://pearsonpte.com/TestMe/Taking/Pages/register.aspx  sitesinden yapılmaktadır. Online olarak başvuru yapacak adayların, öncelikle bir kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Ardından, teste girecekleri şehre göre bir sınav merkezi ve tarih seçerek başvurularını yapabilirler.Sınav ücreti 355 TL dir. Sadece şahısların kendilerinin online olarak pearson aracılığıyla başvurabilecekleri bir sınavdır. Kesinlikle yönlendirme veya dışarıdan müdahale edilmemelidir.  Adayların bütün işlem sürecini ilgili internet sayfasının yönlendirmesine göre idame ettirmesi elzemdir. Adaylara tavsiyemiz sınav başvurularını en az 2 hafta öncesinden yapmalarıdır.

Format ve Puanlama Hakkında ?

PTE Academic, akademik İngilizce dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinizi ölçen bilgisayar tabanlı bir sınavdır.

Sınav Formatı

Bölüm

İçerik

Süre

Giriş

Introduction

1. Bölüm

Speaking and Writing

77-93 dk

2. Bölüm

Reading

32-41 dk

İstege bağlı mola

10 dk

3. Bölüm

Listening

45-57 dk

Sınav, tek oturumdan oluşan yaklaşık üç saatlik bir sürede tamamlanır. Dinleme soruları : Bazı sorular İngilizce anlama yeterliliğinizi ölçer. Sınavda İngiliz, Amerikan ve Avustralya İngilizcesi gibi çeşitli aksanlar kullanılmaktadır. Ses ve video dosyalarını sadece bir kere dinleyebileceksiniz; her bir dosyada sesi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Sınavda ses / video dosyalarını tekrar oynatamayacaksınız. Konuşma soruları : Bazı sorular İngilizce konuşma yeterliliğinizi ölçer. Mikrofona konuşup cevabınızı kaydetmeniz istenecektir.Cevaplarınızı tekrar kaydedemezsiniz. Uyarı tonunu duyduktan sonra, üç saniye içinde cevap vermezseniz, cevabınız kaydedilmeyecek ve bir sonraki soruya geçmek zorunda kalacaksınız. Yazma soruları : Bazı sorular İngilizce yazma yeterliliğinizi ölçer. Cevaplarınızı İngiliz ya da Amerikan İngilizcesi gibi yaygın imlâ kurallarından herhangi birini kullanarak yazabilirsiniz. Her soruya belirli bir süre içinde cevap vermeye başlamalısınız. Eğer bu süre içinde cevap vermezseniz, bir sonraki soruya geçmek zorunda kalırsınız.

Puanlama:

Sınav sonuçlarınız; Communicative Skills ( listening, reading, speaking and writing )Enabling Skills (grammar, oral fluency, pronunciation, spelling, vocabulary and written discourse ) olarak iki bölümde değerlendirilir. Bunların ortalaması ile de toplam sınav sonucunuz hesaplanır.Tüm bölümler ayrı ayrı olarak 10-90 puan aralığında değerlendirilir. Toplam sınav sonucunuzda bunların ortalaması alınarak 10-90 aralığında olacaktır. PTE sonuçlarının diğer sınavlar ile karşılaştırılması: PTE :58-60 = IELTS : 6.5 = TOEFL IBT : 80-85

Kurs Programları Hakkında:

PTE hazırlık programlarımız öğrencileri hedef puanlarına ulaştırmak üzere bireysel olarak tasarlanır. Öğrencilere sınava nasıl hazırlanılması gerektiği, sınav taktikleri ve sınav esnasında zamanı nasıl efektif kullanacakları öğretilir. Dersler günde 4 saat olarak, PTE uzmanı eğitmenler ile yapılır. Kurslarımız haftada 16 saat standart veya 24 saatlik yoğun programlarla idame etmektedir. Ücretsiz olarak programa dahil deneme sınavı uygulanır.Bu programda amaç sınav becerilerini geliştirmektir.

Kurs içeriği:

Kurs öncesi yapılan STS sınavı  ve mülakat esnasında, eğitim danışmanı öğrencinin eksiklerini ve iyi olduğu konuları tespit ederek buna göre yeterli olup olmadığını tespit eder. Yeterli görülmesi dahilinde aşağıdaki branşlara göre uyarlanmış, sınav becerilerini geliştirmek üzere formatlanmış Perfect English PTE Academic müfredatı uygulanır. • Reading  : Çoktan seçmeli sorular, paragraf yerleştirme, boşluk doldurma • Writing    : Özet yapma, kompozisyon yazma • Listening : Çoktan şeçmeli sorulara, özetleme, boşluk doldurma • Speaking : Konuşma pratiği • Enabling skills : (grammar,oral fluency, pronunciation, spelling, vocabulary and written discourse ) Perfect English’te Adaylar tüm bölümlere birden hazırlanabilecekleri gibi, bölümlerinden herhangi birisine ağırlık vererek de özel programlar hazırlanabilir. Yanısıra periyodik olarak öğrenciler deneme sınavlarına tabi tutularak gösterdikleri gelişim yakından takip edilir.Öğrencilere yapılan tüm çalışmalar üzerinden sürekli ödev ve geri bildirim verilir.Temel olarak tüm bu hazırlıklar ile öğrenciyi hızlı düşünme, hızlı ve doğru cevaplama, sık yapılan hataları tekrarlamama ve zamanı efektif kullanma konusunda geliştirerek, sınavda hedeflenen puana ulaşılması sağlanır.

Kurs Materyalleri:

Kurs eğitmeni, dersleri belirli bir kitaptan takip ederek yapar ancak derslerde öğrencilere yardımcı olacak extra materyal ve aktivite desteği de sağlar. Kursta takip edilecek kitap, öğrenciye ücretsiz olarak Perfect English tarafından temin edilecektir.

Kurs Süresi:

Kurs süresi öğrencilerin mevcut İngilizce seviyelerine ve hedef puanlarına göre değişiklik gösterebilir. Kurslar hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.